poniedziałek, 16 lipca 2012

O poszukiwaniu korzeni

Pamięć ludzka jest baśniowym sezamem, który tylko czeka na magiczne zaklęcie otwierające zamknięte komnaty. W tej właśnie skarbnicy poszukajmy śladów życia rodziny Plessner...
Jej potomkowie, w poszukiwaniu korzeni, dotarli do Łęk i grojeckiego przysiółka Łazy.Poszukiwane są informacje o Emanuelu Plessnerze (synu Maurycego i Pesly), który urodził się w Łękach
 między 1870-75 rokiem. Maurycy był prawdopodobnie synem Józefa Plessnera,  właściciela karczmy w Grojcu w latach 1857-1882. Rodzina Plessnerów weszła w posiadanie majątku w Łazach..


Dwór w Łazach (woj. małopolskie, pow. oświęcimski) nie ma za sobą wielkich dziejów i z pewnością nie jest perłą architektury, ale jest jednym z wielu zwyczajnych miejsc, które od pokoleń kształtowały historię tej ziemi i które bezpowrotnie odchodzą dzisiaj w niepamięć.
Dwór został zbudowany w XX wieku  przez rodzinę Radziwiłłów, którzy nabyli Łazy, jak i sąsiedni Grojec około 1905 roku.
W okresie międzywojennym majątek za długi przejął żyd Samuel Plessner, który władał nim aż do wybuchu II wojny światowej. 
Po zakończeniu wojny majątek został rozparcelowany, a dwór przejęła Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Grojcu. Popadający w ruinę dwór znajduje się obecnie w posiadaniu Agencji Własności Rolnej.


Zdjęcia pochodzą ze strony: 
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=74&t=3364
Drodzy czytelnicy, poszukajmy w pamięci swojej, zapytajmy bliskich. Może ktoś pamięta jakieś opowieści, historie związane z rodziną Plessner. Jej potomkowie będą Wam wdzięczni. 

1 komentarz: