Zasłyszane w trawie

Pragnienie nieśmiertelności 


Pojęcie nieśmiertelności, czyli stanu, w którym możliwe byłoby życie przez nieskończenie długi czas, zawsze fascynowało ludzkość. Futurolodzy już teraz nie mają wątpliwości – zagadnienie nieśmiertelności, które dotąd było rozpatrywane przede wszystkim przez twórców literatury i filmowców, już wkrótce stanie się jednym z głównych tematów rozmów przy  kawie. Choć nieśmiertelność powinna być domeną twórców literatury science-fiction, zagadnienia związane z życiem wiecznym od dawna znajdują się także w polu zainteresowania naukowców.
Prace nad nieśmiertelnością są także domeną pracujących dla wojska amerykańskich badaczy. DARPA (skrót od: Defense Advanced Research Projects Agency) – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja rządowa zajmująca się opracowywaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii wojskowych zamierza przeprowadzić serię eksperymentów, które zaowocują „wyprodukowaniem” biologicznego organizmu, który będzie żył wiecznie. Celem amerykańskich naukowców jest stworzenie istoty, która będzie żyć, oddychać, a nade wszystko będzie posłuszna swojemu panu-człowiekowi. Stworzone w laboratorium organizmy będą wzbogacone o cząsteczki podtrzymujące odporność komórek na śmierć. Wraz z pracami nad prototypem biologicznego stworzenia, opracowywane będą metody, które umożliwią jego unicestwienie, w przypadku, gdyby zaistniała taka potrzeba – ma to być kod genetyczny, który spowoduje zniszczenie istoty, gdyby eksperyment wymknął się spod kontroli.

Nieśmiertelność już istnieje! 

Jednym z kluczy, które mają pomóc specjalistom w zgłębieniu tajemnicy nieśmiertelności jest obserwacja i badanie żyjących na Ziemi organizmów, które posiadają niezwykłe właściwości. Ich zrozumienie może w przyszłości pomóc w zdobyciu klucza, który będzie można uaktywnić także w przypadku przedstawicieli Homo sapiens.
Trwają np. prace, które mają wyjaśnić, jak to się dzieje, że meduzy z gatunku Turritopsis Nutricula, po osiągnięciu dojrzałości, wracają do postaci polipa – młodszej i niedojrzałej postaci. Według ekspertów, proces taki powtarzać się może w nieskończoność, zapewniając tym istotom nieśmiertelność. Sprawę tę badają genetycy i biolodzy, którzy mają nadzieję dowiedzieć się, w jaki sposób możliwe jest odwrócenie procesów starzenia.
Eliksir młodości – pierwszy krok w stronę nieśmiertelności?
Wiele wskazuje na to, że zanim będziemy się cieszyć z prawdziwej nieśmiertelności, będziemy mieli do swojej dyspozycji preparaty i technologie, które pozwolą nam na osiągnięcie długowieczności. Prace nad tzw. „eliksirem młodości” trwają już na wielu frontach. Jeśli wierzyć zapewnieniom naukowców, substancje, które pozwolą na osiągnięcie długowieczności, pojawią się na półkach sklepów w ciągu najbliższych lat. Wśród tęgich umysłów, które próbują rozwikłać tajemnicę starzenia się znajduje się profesor Władimir Skulaczew
z Uniwersytetu Moskiewskiego. Opracował on formułę, która pozwala na ograniczenie szkodliwego wpływu, jakie na komórki naszego ciała wywiera tlen. W efekcie możliwe jest też wyeliminowanie części schorzeń, które dotykają człowieka w procesie starzenia.
Zanim sensacyjne wyniki badań zaprezentował prof. Skulaczew, równie optymistyczne wiadomości nadeszły z Hiszpanii. Badacze z Półwyspu Iberyjskiego oświadczyli bowiem, że udało im się opracować preparat pozyskiwany z naturalnie występujących w organizmie enzymów. Będzie on prawdopodobnie w stanie wydłużyć życie o połowę i opóźnić proces starzenia. Pracownicy z Narodowego Centrum Badań Nad Rakiem w Hiszpanii twierdzą, że za „cud” ma być odpowiedzialna tzw. telomeraza białka, która pozwoli na utrzymanie specjalnych ochronnych kapturków na końcówkach chromosomów.
Na razie wszystkie te informacje elektryzują przede wszystkim jednak samych naukowców. Kiedy naprawdę staną się one użyteczne dla zwykłych zjadaczy chleba, wciąż nie wiadomo. Pozostaje jeszcze pytanie, jak wiele ludzi rzeczywiście będzie chciało wydłużyć sobie życie albo „zaszczepić” w sobie nieśmiertelność, kiedy przynajmniej jeden ze wspomnianych projektów zacznie być wdrażany na wielką skalę?


**********************************************************************


Uszy w górę!

Japończycy kochają nie tylko gadżety, ale też mają wyjątkowe upodobanie do wszystkiego, co słodkie i śliczne. Ostatni krzyk japońskiej mody to Necomimi, czyli kocie uszy ( w dodatku biało-różowe). Zakładana na głowę opaska z pluszowymi uszami, które poruszają się zgodnie ze stanem umysłu i emocji właściciela, jest wyposażona w czujnik fal mózgowych.

Gdy jesteśmy zdenerwowani lub skoncentrowani, uszy stają na baczność. A kiedy czujemy się zrelaksowani – opadają. Jeśli natomiast koncentracja idzie w parze ze spokojem, wykonują okrężne ruchy.

Według twórców, uszy mogą pomóc ludziom nieśmiałym w nawiązaniu kontaktów. Jak na razie jednak oferta firmy kierowana jest do wielbicieli gadżetów, bo i cena opaski będzie wynosić- bagatela kilkaset dolarów. Wydatek nie mały, ale świadomość potęgi naszych fal mózgowych – bezcenna!


**********************************************************************************

Morskie opowieściAlfred Hitchcock powiedział, że dobra historia to życie, z którego wycięto wszystkie nudne momenty. W telewizji, bynajmniej ta zasada nie obowiązuje. Nowy hit norweskiej telewizji jest tego doskonałym przykładem – to relacja na żywo z rejsu wzdłuż wybrzeża.
Reżyser twierdzi, że to całkowite przeciwieństwo tego, co można zobaczyć w telewizji. Nie ma pośpiechu, gwałtownych zwrotów akcji. Tempo je naprawdę
p o w o l n e…
Przez 8040 minut, czyli ponad pięć (!) dób norwescy widzowie mogli oglądać malownicze norweskie fiordy oraz śledzić ruchy załogi i ponad 600 pasażerów, przechadzających się po pokładzie MS Nordnorge. Wszystko dzięki umieszczonym na statku 11 kamerom, obsługiwanym przez 20-osobową ekipę.
I aż nie do uwierzenia jest, że w pierwszych siedmiu godzinach relację choć przez chwilę oglądało 1,3 miliona Norwegów – czyli ponad ¼ mieszkańców kraju. A już w weekend połowa populacji!
Jeśli ktoś chciałby poczuć atmosferę rejsu i podziwiać piękne fiordy, a akurat dysponuje wolnymi 134 godzinami (bo ma na przykład urlop w lipcu), może całą relację obejrzeć w Internecie. Rozrywka gwarantowana. Zero reklam. To się nazywa telewizja! 

Dla zainteresowanych podaję adres: http://www.nrk.no/hurtigruten/


**********************************************************************************
Gdzie na weekend?

Lato w pełni. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na kilkudniowy wakacyjny wypad, każdy jednak może skorzystać z bogatej oferty kulturalnej okolicznych miast.
Dla wielbicieli folkloru i etnografii atrakcji z pewnością nie zabraknie. Już 30 lipca rozpoczyna się 48 Tydzień Kultury Beskidzkiej, który potrwa do 7 sierpnia. W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Istebnej, Ujsołach, Bielsku-Białej i czeskim Jabłonkowie wystąpią zespoły z całego świata. W pobliskim Oświęcimiu koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00, a na scenie oprócz zespołów lokalnych gościć będą grupy z Indonezji, Tajwanu, Jordanii i Kolumbii.


Bogatą ofertę przygotował także Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Już 6 sierpnia na zamku Lipowiec odbywa się wzorowany na średniowieczny Turniej Rycerski, pełen widowiskowych scen walki. Dzień później na terenie skansenu odbywać będzie się Powiatowe Święto Miodu, na którym zaprezentują się koła pszczelarskie z regionu Małopolski Zachodniej. Na zakończenie lata 28 sierpnia odbędzie się w ruinach zamku VII Zlot Wiedźm i Czarownic, podczas którego spróbować będzie można magicznych nalewek i podpatrzyć czarodziejskie sztuczki.


Dobrego jedzenia skosztują uczestnicy Światowego Festiwalu Smakowania Kwaśnicy, który rozpoczyna się 12 sierpnia w Żywcu. Wrażenia smakowe z pewnością dorównają wrażeniom słuchowym, bo w Amfiteatrze „Pod Grojcem” wystąpi Kora, Bajm i Eleni, a także wielu innych artystów.
Śląski klimat docenią uczestniczący w Dniach Pszczyny, które rozpoczną się 20 sierpnia. Oprócz tradycyjnych biesiad i koncertów (wystąpi Dżem i Kajah) odbędzie się szereg interesujących imprez towarzyszących – turniej badmintona, scrabble, konkurs Sygnalistów Myśliwskich, a także regaty !
Wielkim Targowiskiem 19 sierpnia rozpoczynają się Dni Ustronia. Imprezie towarzyszyć będą pokazy strażackie i XIII Autowir o Puchar Burmistrza Ustronia. 20 sierpnia w amfiteatrze przygrywać będą kapele ludowe, a wieczorem na Bulwarach Nadwiślańskich rozpocznie się XXI Romantyczny Bieg Parami. 21 sierpnia w Ustroniu i w Wiśle rozpoczną się huczne dożynki, połączone z występami kapel góralskich. Beskidzki Piknik Country “Wiślaczek” to festiwal muzyki country, który odbywa się co roku w Wiśle. 27 i 28 sierpnia odbędzie się 12 edycja festiwalu. Impreza w sam raz na pożegnanie lata. **********************************************************************************


Włóczkowi graficiarze

Mogą uderzyć o każdej porze dnia i nocy…
Ich celem są miejskie ogrodzenia, latarnie, ławki, znaki drogowe, pomniki, a nawet…autobusy?!

Ich broń? Druty i kolorowa włóczka. Mają jak najbardziej pokojowe zamiary : ocieplić miejską przestrzeń i wywołać uśmiech na twarzach przechodniów. Mowa o włóczkowych partyzantach. Ich liczba wzrasta z dnia na dzień. Mają już nawet swój międzynarodowy dzień, który przypada 11 czerwca.